Friday, January 1, 2021

Bir Kitap Hikâyesi

      Fethi Naci, Orhan Kemal’in bir hikâyesi üzerine “Kurtuluş Yolu” başlıklı bir yazı yazıyor ve Kaynak dergisine yolluyor. Yazı 15 aralıkta yayınlanıyor.

     Ataç, Ulus’ta bir yazı yazarak söz konusu yazıyı ve genç eleştirmen Fethi Naci’yi övüyor. 30 aralıkta.

     Bir süre sonra, Fethi Naci, yazılarını İnsan Tükenmez adıyla bir dosya haline getiriyor. Matbaada sıra beklerken “yakında çıkıyor” diye duyurusu yapılıyor gazetelerde. Ancak, 6-7 eylül olayları patlak veriyor ve komünist avı başlıyor. Fethi Naci’nin kimi arkadaşları öldürülüyor, kimi arkadaşları da hapse atılıyor. O şartlarda kitabın basımından vazgeçiliyor.

     İşte o günlerde, Tepebaşı Dram Tiyatrosunda düzenlenen bir şiir gecesine gidiyor Fethi Naci. Antraktta, Yeditepe’nin sahibi Hüsamettin Bozok yanına geliyor ve “Ataç seninle tanışmak istiyor,” diyor. Fethi Naci olurlayınca ayrılıyor ve az sonra Ataç’la birlikte dönüyor. Ataç, ayağına gittiği genç eleştirmenin elini sıkıyor, hâl hatır soruyor ve kitabın hâlâ niye yayınlanmadığını öğrenmek istiyor. Fethi Naci, ‘durum’u pek izah edemiyor, ama Ataç’ın övgülerini, yüreklendirici sözlerini alıp evine yollanıyor.

     Bu hikâyenin beni en çok etkileyen yeri, sonu: Ülkenin içinde bulunduğu durumdan haberi olmayan ya da haberi yokmuş gibi davranan Ataç’ın sorusu: “Kitaba ne oldu?”

     Kitap bir yıl sonra yayınlanıyor. Ve, Ataç’a bir saygı nişanesi olarak, içinde hiç “ve” sözcüğü yoktur.

No comments:

Post a Comment