Thursday, June 11, 2020

Hayal Gücü Hayalgücüne Karşı


Kurtlar Vadisi’nin mafyöz karakteri Süleyman Çakır, dizinin 45. bölümünde öldürülünce izleyicilerden biri gazetelere başsağlığı ilânı veriyor, bir diğeri mevlit okutuyor. İstanbul’un varoşlarıyla merkezi arasına sıkışmış bir ‘sanayi’ bölgesinin camiinde Çakır’ın cenaze namazı kılınıyor. Çakır’ı öldüren Halit karakterini canlandıran oyuncu bir AVM’nin otoparkında saldırıya uğruyor. Film eleştirmenleri, sosyologlar, psikologlar, mizahçılar ve köşe yazarları, gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda, kurgu ve gerçeklik ilişkisi üzerinden aylarca süren Türkiye okumaları yapıyorlar.
Orhan Pamuk, Paris’e gittiğinde Balzac’ın romanlarında bahsettiği sokakları arıyor. Goriot Baba’nın Rastignac’ı gibi Père Lachaise tepelerine çıkıp Paris’e bakıyor. Sartre’ın Akıl Çağı romanında geçen Vercingétorix Sokağı’na gidiyor ve “sıradanlığına şaşıyor”.
Kitap kurtları, ağır abilerim Yekta ve Doğan, “Olur a, bir gün Dublin şehri yıkılırsa, yerle yeksan olursa, James Joyce’un yapıtına bakılarak yeniden, aynı eskisi gibi, sokak sokak, cadde cadde inşa edilebilir,” diyorlar.

Şu “matrix”in önü, bir uzun alan...

[2013]

No comments:

Post a Comment